Nové postupy optimalizace systémů integrované ochrany území v kontextu jejich ekonomické udržitelnosti /

Výzkumný projekt byl řešen v souladu s plánovanými cíli pro rok 2017. K naplnění těchto cílů vedly naplánované aktivity značené A01/17 – A06/17. V průběhu řešení projektu v roce 2017 se pokračovalo ve sběru dalších dostupných dat a podkladů k řešeným územím pilotních povodí Husího potoka a Litavy. N...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autoři: Drbal, Karel (Autor), Dumbrovský, Miroslav (Autor), Žaloudková, Jana (Autor), Foltýn, Miroslav (Autor), Pělová, Kamila (Autor), Uhrová, Jana (Autor), Vysoudil, Jiří (Autor)
Médium: Výzkumné zprávy
Jazyk:Czech
Vydáno: Brno : VÚV TGM, v.v.i., 2017
Témata:
Tagy: Přidat tag
Žádné tagy, Buďte první, kdo otaguje tento záznam!
Popis
Shrnutí:Výzkumný projekt byl řešen v souladu s plánovanými cíli pro rok 2017. K naplnění těchto cílů vedly naplánované aktivity značené A01/17 – A06/17. V průběhu řešení projektu v roce 2017 se pokračovalo ve sběru dalších dostupných dat a podkladů k řešeným územím pilotních povodí Husího potoka a Litavy. Na obou řešených lokalitách proběhlo v průběhu roku několik terénních šetření za účelem lokalizace problémových míst v povodích a zaměření potřebných dat k řešení projektu. Finálně byl zpracován návrh retenčních prostor i ostatních ochranných opatření na ploše zemědělské půdy v prioritní části povodí Litavy. V současné době jsou rozpracovávány návrhy postupů analýz nákladů pro typy protierozních a protipovodňových opatření. V průběhu roku 2017 probíhal výzkum zaměřený na predikci potenciálních důsledků povodní z přívalových srážek. Byl získán datový soubor parametrů vyskytujících se drah soustředěného odtoku, ze kterého je s pomocí analýz vyvíjena metoda pro identifikaci výskytu a predikci erozních odnosů z erozních rýh v drahách soustředěného povrchového odtoku. Dále je prováděno mapování eroze a následné stanovování eroze nejen v drahách soustředěného odtoku, ale i v ploše pomocí bezpilotního letounu (UAV). Jednou z činností v roce 2017 bylo dokončení prováděcího projektu vodní nádrže v povodí Stříbrného potoka na základě výsledků analýz hydrologických podmínek, výškopisného zaměření, hydrogeologického posouzení. Pro zhodnocení stávajících odtokových poměrů v povodí i vyhodnocení vlivu navrhovaných opatření byl sestaven srážko-odtokový model v programu HEC-HMS pro prioritní část povodí Litavy. Model povodí byl zatěžován skutečnými srážkovými událostmi při variantních řešeních návrhu opatření na zemědělsky využívaných plochách. V rámci hledání postupů efektivních návrhů systémů ochrany byly zhodnoceny přístupy a úskalí vícekriteriální optimalizace. Simulace dynamických systémů a řešení optimalizačních úloh jsou připravovány ve vývojářském prostředí Matlab a Simulink s využitím statistických metod robustní regrese. V rámci prací byly rozvíjeny nástroje pro řešení optimalizačních úloh (základem je model BW). Po celý rok 2017 probíhala měření a sběr dat z měřící techniky nainstalované v rámci řešení projektu v povodí Husího potoka a v povodí Litavy. V monitorovaných profilech obou povodí probíhala hydrometrická měření průtoků. Podrobný popis jednotlivých aktivit, metodické postupy a dosavadní výsledky jsou uvedeny v jednotlivých kapitolách redakčně upravené periodické zprávy.
Fyzický popis:113 s. : il., 80 obr., 7 příl., 19 tab.