Neinvazivní a šetrné postupy řešení kvality prostředí a údržby vodních prvků v rámci památkové péče /

Hlavním cílem řešení projektu je komplexní teoretické a praktické zpracování problematiky kvality prostředí vodních prvků kulturních památek a historických sídel v kontextu památkové péče s ohledem na posouzení vlivu možných změn klimatu. Dílčí pozornost je věnována optimalizaci složení rybích obsád...

Celý popis

Uloženo v:
Podrobná bibliografie
Hlavní autoři: Rozkošný, Miloš (Autor), Hudcová, Hana (Autor), Mlejnková, Hana (Autor), Mlejnská, Eva (Autor), Petránová, Alžběta (Autor), Sedláček, pavel (Autor), Adámek, Zdeněk (Autor)
Médium: Výzkumné zprávy
Vydáno: Brno : VÚV TGM, v.v.i., 2017
Témata:
Tagy: Přidat tag
Žádné tagy, Buďte první, kdo otaguje tento záznam!
Popis
Shrnutí:Hlavním cílem řešení projektu je komplexní teoretické a praktické zpracování problematiky kvality prostředí vodních prvků kulturních památek a historických sídel v kontextu památkové péče s ohledem na posouzení vlivu možných změn klimatu. Dílčí pozornost je věnována optimalizaci složení rybích obsádek těchto vodních prvků a jejich množství při zachování požadavků na všechny funkce objektů z pohledu památkové péče a kulturního dědictví. V roce 2016 bylo zahájeno řešení projektu z výzvy Ministerstva kultury ČR NAKI II. Byly rozpracovány tři etapy řešení projektu. Náplní první etapy byla rešerše odborné literatury, sběr, studium a zpracování archivních materiálů k vybraným památkově chráněným lokalitám. V roce 2016 dále proběhl jednorázový průzkum stavu vodních prvků několika desítek národních kulturních památek a památkových rezervací po celém území ČR navazující na dotazníková šetření prováděná v projektu z výzvy NAKI I „DF12P01OVV035 - Identifikace významných území s kulturně historickými hodnotami ohrožených přírodními a antropogenními vlivy“ (řešeném v letech 2012-2015, hlavní řešitelka Ing. Milena Forejtníková). Součástí průzkumu bylo zpřesnění informací z dotazníků, místní šetření péče o vodní prvky, kvality prostředí vodních prvků dané lokality (kvalita vod a sedimentů, složení fytoplanktonu) a případně i průzkum rybích obsádek. Poslední rozpracovaná etapa řešení byla zaměřena na rozbor environmentálně šetrných a neinvazivních technologií udržení či zlepšení kvality vodního prostředí a snižování množství a nebezpečných vlastností dnového sedimentu nádrží areálů kulturních památek a historických sídel za použití moderních a šetrných technologií a biologicko-enzymatických preparátů.
Fyzický popis:15 s. : il., 3 obr., 6 tab.